Výsledky a informace ohledně testů

Jaký typ vyšetření na průkaz SARS-CoV-2 (COVID-19) se provádí ve vaší nemocnici?

 

V Odběrovém stanu FNKV se provádí stěr z nosohltanu, který je laboratořemi vyšetřen na přímý průkaz nukleové kyseliny SARS-CoV-2 (PCR-RT). 

 

Jak mi budou sděleny výsledky vyšetření?

 

V případě negativního výsledku budete informováni prostřednictvím SMS zprávy na Vámi uvedené telefonní číslo nejpozději do 48 hodin od provedeného odběru. Informace o pozitivním výsledku Vám bude sdělena Krajskou hygienickou stanicí, která Vás bude dále instruovat o následujícím postupu. 

 

Co znamená výsledek negativní a jak dlouho platí?

 

Výsledek vyšetření se váže k okamžiku, kdy Vám byl proveden odběr vzorku! Neznamená to tedy automaticky, že budete negativní napořád. Pokud se následně dostanete do kontaktu s osobou, která má pozitivní výsledek, anebo se u Vás objeví klinické příznaky respirační infekce, ihned kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře, který bude organizovat další poskytování zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí.

 

Jaká je spolehlivost metody PCR RT na průkaz nukleové kyseliny SARS-CoV-2?

 

V současnosti se jedná o nejspolehlivější metodu vyšetření na onemocnění COVID-19.

 

 Musím se objednat na odběr, pokud mám vystavenou žádanku na vyšetření od svého praktického lékaře?

 

Ano, klienti, kteří jsou zasíláni praktickými lékaři mimo FNKV a mají vystaveno žádanku tištěnou/elektronickou, se musí objednat přes objednávkový systém na webových stránkách FNKV.

 

Jak postupovat v případě, že jsem samoplátce?

 

Odběrový stan FNKV realizuje odběry vzorků PCR na průkaz SARS-CoV-2 i samoplátcům, kteří se objednají prostřednictvím Objednávkového systému, který je uveden na webových stránkách FNKV. Při vyplňování Objednávkového systému je nutné vyplnit veškeré požadované údaje a uvést, že jste samoplátce. Žádanku k vyšetření v tomto případě nepotřebujete! V den a v čase Vašeho odběru na Vás bude u Odběrového stanu FNKV čekat pracovník laboratoře, který s Vámi vyřídí administrativní záležitosti, včetně úhrady vyšetření a následně Vám bude proveden samotný odběr. 

 

Kdy budou výsledky vyšetření k dispozici? 

 

Výsledky vyšetření z laboratoře jsou známy následující den od provedení odběru. Po obdržení výsledků vyšetření z laboratoře jsou následně rozesílány sms zprávy na uvedené telefonní číslo klientem. 

 

Jaký test je při vstupu do ČR třeba? 

 

Jedná se o tzv. PCR test (výtěrový test z krku nebo nosu). Nelze se prokázat tzv. RAPID testem (rychlotest). Po absolvování PCR testu s negativním výsledkem Vám lékař potvrdí unifikovaný tiskopis "lékařské potvrzení o výsledku testu PCR na průkaz SARS-CoV-2" Koordinační tým COVID-19 FNKV na základě získaných výsledků vyšetření z Centrální laboratoře FNKV předává "lékařské potvrzení o výsledku testu PCR na průkaz SARS-CoV-2" pouze klientům, kterým byl odebraný vzorek zpracováván Centrální laboratoří FNKV na základě vystavené žádanky k odběru. O toto potvrzení můžete zažádat pouze prostřednictvím e-mailu: dotazycovid19@fnkv.cz, kde je nutné uvést: Datum odběru + místo a čas Jméno a příjmení Datum narození Adresu bydliště + místo narození E-mailovou adresu, kam má být potvrzení zasláno.

 

Jaká je platnost lékařského potvrzení o výsledku testu PCR na průkaz SARS-CoV-2? 

 

Test (výsledek vyšetření) nesmí být starší než 4 dny. Pokud tedy vyjíždíte na delší období, je nutné test podstoupit v zahraničí. Je nutné si uvědomit, že výsledek mikrobiologického vyšetření vypovídá pouze o situaci v den odběru a nemůže sloužit např. jako doklad o „neinfekčnosti" (inkubační doba infekce SARSCoV-2 až 14 dnů či dokonce déle). Negativní výsledek znamená, že vyšetřovaná osoba s největší pravděpodobností do doby odběru nevylučovala virus, a tudíž nemohla být do této chvíle zdrojem nákazy pro ostatní vnímavé osoby. Nemůže ale zaručit, že se onemocnění nerozvine s odstupem času v řádu dní anebo se v budoucnu nenakazíte od jiné osoby. 

 

Jsem samoplátce a potřebuji "lékařské potvrzení o výsledku testu PCR na průkaz SARSCoV-2" pro vycestování do zahraničí? 

 

Tiskopis Lékařského potvrzení o výsledku testu PCR na průkaz SARS-CoV-2 není potřeba mít s sebou v době odběru. V rámci administrativních záležitostí v den odběru, prosím, upozorněte na tuto skutečnost a domluvte se s pracovníkem laboratoře na způsobu zaslání požadovaného potvrzení, které Vám bude laboratoří vystaveno a zasláno na Vámi uvedený kontakt. 

 

Bude mi na hranicích stačit pouze sms zpráva o negativním výsledku? 

 

Ne, při vstupu do ČR na hraničním přechodu není možné se prokazovat potvrzením uloženým v mobilním telefonu – je nutné se prokázat originálem tohoto potvrzení.

Zpět do obchodu

Reference

 

KDE NÁS NAJDETE

DOPRAVA A PLATBA

 

ZNÁTE NÁS Z WEBU

 

Obchodní podmínky | Reklamace a záruka | Velkoobchod | Kontakty