Jak bude testování ve firmách probíhat?

Jak to bude fungovat ve firmách ?

 

Jestli tomu dobře rozumím, tak právní oporu pro to, nařídit to firmám, dává pandemický zákon?

Přesně tak. Ta povinnost bude nařízena jak zaměstnavatelům, tak zaměstnancům, tzn., že zaměstnavatelé to musí zajistit a zaměstnanci se tomu musí podrobit. A je to pod velkými sankcemi. Pro právnické nebo podnikající fyzické osoby, které jsou zaměstnavateli, je pokuta až 500 tisíc Kč, a může být uložena i opakovaně. U zaměstnanců může být pokuta až 50 tisíc Kč.

* Jak to bude ve firmě konkrétně probíhat?

Zaměstnanec přijde do práce, a než vstoupí na pracoviště, podrobí se samovyšetření antigenním testem. Pokud test ukáže pozitivitu, tak ten člověk nesmí na pracoviště a do práce, ale kontaktuje svého lékaře a podrobí se potvrzovacímu PCR testu. Pokud ten dopadne negativně, tak smí nastoupit do práce. Pokud by byl pozitivní, rozhodne lékař o izolaci.

* Jak se to bude kontrolovat?

Základní kontrolní orgán jsou hygienické stanice, ale je jasné, že ty jsou přetížené. Jako další to ale může kontrolovat policie, případně obecní policie. A já navrhnu, ať se do toho zapojí i inspektoráty práce. Ony to sice prý nemohou kontrolovat a pokutovat přímo, ale kontrolují bezpečnost práce, a proto nevidím důvod, proč by se nemohly zapojit a dávat podnět ke správnímu řízení, případně na krajskou hygienu. O tom ještě povedeme debatu. Chci ale jasně pravidelné kontrolní mechanismy.

* Už padla výhrada, že firmy budou muset navíc vyřešit uskladňování nebezpečného odpadu z použitých testovacích sad. K tomu chystáte nějakou podporu a pokyny?

Řeší to ministr životního prostředí Brabec, který k tomu samozřejmě připravil metodiku, která je součástí celkové informace pro firmy dostupné na internetu. Fakticky se s použitými sadami bude zacházet jako s běžným odpadem, vloží se do silnějšího plastového pytle, který se může vyhodit do běžné popelnice na komunální odpad.

 

Zdroj:

https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2021/schillerova-ve-firmach-budeme-povinne-te-41148

Zpět do obchodu

Reference

 

KDE NÁS NAJDETE

DOPRAVA A PLATBA

 

ZNÁTE NÁS Z WEBU

 

Obchodní podmínky | Reklamace a záruka | Velkoobchod | Kontakty